Branża TSL, czyli transport-spedycja-logistyka pełni w dzisiejszych czasach szczególną rolę w szeroko pojętym biznesie. Bardzo często o sukcesie danej firmy decyduje to, czy transport towarów był dobrze zaplanowany i przeprowadzony. Stąd też, nie do przecenienie jest praca spedytora. Kim on jest? Co do niego należy? Za co bierze odpowiedzialność? Przekonajmy się na podstawie specjalistycznej wiedzy fachowców z firmy transportowo-spedycyjnej Aston Partner!

Obowiązki spedytora

Do obowiązków każdego spedytora, który może pochwalić się już pewnym doświadczeniem w tej branży zazwyczaj należy: sporządzanie instrukcji przewozu (włączając w to: podanie warunków przewozu, środka transportu, ustalenie trasy), przygotowanie przesyłki do transportu (zapakowanie, oznakowanie, prawidłowość wagi towaru, załadunek, przeładunek i rozładunek), oraz dopilnowanie warunków składowania i przechowywania towaru. Prócz tego, spedytor musi zajmować się organizacją odprawy celnej, kontrolą przesyłki w trakcie przewozu, sprawdzaniem miejsca jej położenia i informowaniem o jakichkolwiek problemach swojego zleceniodawcę. W końcu, jak podaje www.astonpartner.pl osoba na tym stanowisku powinna wypracowywać korzystne warunki transportu dla zleceniodawcy, a także sprawdzać stan towaru i jego opakowania zanim skieruje ładunek do przewozu.

Odpowiedzialność spedytora

Praca spedytora jest zajęciem bardzo odpowiedzialnym. A to dlatego, że spedytor ponosi konsekwencje w momencie ewentualnej szkody ładunku, wynikającej z nieprawidłowości w dokumentach dostarczonych do przewoźnika oraz nieodpowiedniego zapakowania towaru lub braku zabezpieczenia. Co więcej, spedytor jest pociągany do odpowiedzialności jeżeli podał błędne dane na temat ładunku i jego transportu bądź też zlecił nieprawidłowy załadunek.

BRAK KOMENTARZY