Ostatnimi laty bardzo dużo mówi się o sieciach franczyzowych. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że to już nie tylko światowy, fastfoodowy gigant McDonalds, ale w ogóle większość sklepów, w których robimy zakupy, czy firm świadczących nam różne usługi, funkcjonuje na podstawie licencji. Jednak czy na pewno rozumiemy czym jest franczyza? Temat ten jest szczególnie warty zainteresowań, gdyż fachowcy oceniają, że obecnie jest ona jedną z najszybszych i najskuteczniejszych dróg do sukcesu i wysokich zarobków.

W ramach wyjaśnienia

Franczyza to rodzaj współpracy pomiędzy dwoma niezależnymi przedsiębiorcami. Franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy markę oraz know-how, dzięki czemu ten w zamian za systematyczne opłaty, może korzystać ze sprawdzonego pomysłu na udany biznes. Franczyzobiorca jest więc niezależny od franczyzodawcy pod względem gospodarczym, prawnym i organizacyjnym. Ich stosunek jest trwały, kontraktowy i umowny. Obie strony cieszyć się mogą pewnymi obowiązkami, lecz przestrzegać też muszą określonych obowiązków. A zatem franczyzą jest oparty na ścisłej współpracy odrębnych firm, system marketingu dóbr, usług i technologii.

Zasady funkcjonowania

Z umowy franczyzy dla obu stron wynikają pewne prawa i obowiązki. Franczyzodawca jest właścicielem marki (znaku towarowego), sam przetestował koncept i wykazał rentowność biznesu, aby następnie franczyzobiorcy przekazywać wiedzę o tym, jak prowadzić działalność. Franczyzobiorca prowadzi zaś punkt pod szyldem znanej sieci, jego zarobkiem jest zysk z działalności, jako właściciel mienia znajdującego się w punkcie finansuje jego otwarcie i zaopatrzenie, określa ceny towarów lub usług oraz w pewnym sensie decyduje o rodzaju i różnorodności asortymentu. Dodatkowo płaci za licencję i uiszcza miesięczną opłatę franczyzową.

Wejdź na stronę http://rabat-detal.pl/ i załóż swój własny biznes franczyzowy

BRAK KOMENTARZY