W dzisiejszych czasach przy ogromie stale rosnącej ilości danych, a także nowym rozwiązaniom biznesowym standardowe transakcyjne bazy danych przestają wystarczać. Z tego względu duże organizacje oraz firmy korporacyjne decydują się właśnie na hurtownie danych oraz narzędzia z obszaru wydajnej analityki, które służą pracy m.in. w pamięci operacyjnej (analityka czasu rzeczywistego) i w bazach kolumnowych.

Czym są hurtownie danych?

To swego rodzaju bazy danych, które charakteryzują się zorganizowaniem i zoptymalizowaniem pod kątem pewnego wycinka rzeczywistości. Składają się na nie zbiory danych zorientowanych tematycznie (np. hurtownia danych klientów), pochodzących często z różnych źródeł, zintegrowanych oraz przeznaczonych wyłącznie do odczytu. Praktycznie rzecz ujmując, hurtownie są bazami danych, które integrują informacje ze wszystkich pozostałych systemów w przedsiębiorstwie. Przekłada się to na cykliczne zasilanie ich danymi systemów produkcyjnych. Krótko mówiąc hurtownia stanowi niezwykle rozbudowaną bazę danych, na której przeprowadzane operacje mają charakter analityczny (wyszukiwanie i analiza). Pod względem ilości i tematyki danych analizy polegają m.in. na wyszukiwaniu trendów, zależności oraz wzorców. Poszukiwania te są najczęściej wielowymiarowe – korzystają z wielu relacji, a nie pojedynczych tabeli.

Od czego się zaczęło?

Koncepcję „hurtowni danych biznesowych” w końcu lat 80. XX wieku skonstruowali dwaj naukowcy IBM: Barry Devlin i Paul Murphy. System ten początkowo kierowali do środowisk wspierających podejmowanie decyzji, które do tamtej pory funkcjonowały samodzielnie. Ich celem było dostarczenie modelu architektury przepływu dużej ilości danych oraz rozwiązanie problemów wysokich kosztów przetwarzania oraz braku możliwości wyciągania wniosków.

Wejdź na http://sidgroup.pl/ i sprawdź jakie są najlepsze rozwiązania IT dla Twojej firmy

BRAK KOMENTARZY