Paprocie to rośliny bardzo uniwersalne. Ich główną ozdobą są liście – piękne, różnorodne, w zależności od odmiany rozmaitych kolorów i kształtów. Jedne są całobrzegie, wrębne, rozwidlone, dłoniaste, sieczne, a jeszcze inne pierzaste. Poza tym mogą być bardziej lub mniej ażurowe, filigranowe, delikatne lub skórzaste. Stąd też pasują do wszystkich ogrodów, niezależnie od tego, w jakim stylu zostały zaaranżowane.

Uprawa paproci ogrodowych

Uprawa paproci, których sadzonki znajdziemy w sklepie internetowym Gardenowo nie jest trudna. Rośliny te świetnie radzą sobie w różnych miejscach. Wbrew powszechnej opinii, wcale nie potrzebują stanowiska wilgotnego i zacienionego. Nieźle przyjmują się także w półcieniu i w słońcu. Dobrze czują się wśród korzeni i kamieni, a także w pobliżu cieniolubnych bylin i krzewów, które stanowią dla nich ciekawe tło.

Grunt pod paprocie

Do uprawy paproci na ogół najlepsza jest ziemia ogrodowa z dodatkiem kompostu, choć niektóre odmiany wymagają specyficznego podłoża. Grunt pomiędzy roślinami warto wyłożyć korą, kompostem oraz igliwiem. Jako, że paprocie posiadają płytki system korzeniowy, przez co silny wpływ mają na nie zmienne warunki atmosferyczne, ściółkowanie odgrywa szczególną rolę. Należy uważać, gdy paprocie wyjątkowo szybko nagrzewają się i wysychają. Dlatego też latem tak ważne jest częste ich podlewanie.

Kompozycje z różnych odmian paproci

Decydując się na posadzenie na rabatach bądź skalniakach paproci, warto z oferty www.gardenowo.pl wybrać kilka odmian tych roślin. Niektóre gatunki mają liście zimozielone, inne zamierające na zimę. Wiosną i latem tworzy się między nimi ciekawy kontrast, zaś jesienią i zimą, paprocie zimozielone wciąż stanowią dekorację ogrodu.

BRAK KOMENTARZY