Kalendarz ma bardzo długą historię. Podobno jego nazwa wzięła się z Rzymu, od słowa „kalendy”, ale źródła mówią też o pochodzeniu od łacińskiego słowa „calendarium”. Najstarszym znanym kalendarzem jest kalendarz gregoriański, wprowadzony w 1528 r. przez papieża Grzegorza XIII. W Polsce natomiast, pierwszy kalendarz wydrukowano w Krakowie na rok 1474, którego oryginał znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej. Napisany był w języku łacińskim. Z kolei pierwszy kalendarz w naszym ojczystym języku pojawił się w roku 1516. Kalendarze są używane od tamtych czasów do dziś i z pewnością nadal będą popularne.

Do wyboru – do koloru

Wybór kalendarzy jest ogromny. Zaczynając od jego formy, poprzez kolorystykę i format – każdy z nich znajduje swoje zastosowanie. Najmniejszą formą są kalendarze portfelowe, miniaturowe. Do powieszenia na ścianie dostępne są kalendarze plakatowe lub trójdzielne. Te pierwsze, to foliowana plansza z nadrukiem wszystkich tygodni w roku na kolorowym tle. Z kolei trójdzielne przedstawiają trzy rzędy miesięcy – zazwyczaj poprzedni na górze, bieżący w środku, a przyszły na dole. Nadal popularne są też kalendarze jednokartkowe – dzień po dnu wyrywa się jedną kartkę, a na odwrocie można znaleźć ciekawy przepis czy sentencję. W korporacjach widywane są kalendarze biurkowe, najczęściej z podziałem na tygodnie. Biznesmeni chętnie korzystają z formy książkowej – często elegancko oprawionej w skórę – gdzie zapisują ważne spotkania, adresy, numery telefonów.

Niezbędnik w planowaniu

Codzienność byłaby bardzo skomplikowana, a wręcz niemożliwa bez kalendarza. Trudno sobie wyobrazić codzienne życie bez znajomości daty. Niewątpliwie byłoby ono bardzo chaotyczne. Wielu z nas zapominałoby o ważnych spotkaniach, wizytach u lekarzy czy urodzinach znajomych. Trudno byłoby również zaplanować wyczekiwane co roku wakacje.

Sprawdź ofertę kalendarzy reklamowych na http://www.reklamowe-kalendarze.pl/

BRAK KOMENTARZY