Ustawa o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 roku, wprowadzona w życie 1 października 2016 roku, nakłada na każde duże przedsiębiorstwo obowiązek przeprowadzenia okresowego audytu energetycznego. Wbrew pozorom nie jest to jedynie przykry obowiązek, lecz jak najbardziej pozytywny zabieg, który przynosi nam same korzyści. Ta standardowa, systematyczna procedura ma bowiem na celu wykazanie stanu zużycia energii budynku, a także wskazanie konkretnych rozwiązań umożliwiających uzyskanie oszczędności energii. Dobrze zaplanowany audyt pomaga nam więc zaoszczędzić pieniądze.

Czy audyt to to samo, co certyfikat energetyczny?

Na początku należy wyraźnie rozgraniczyć te dwa pojęcia, gdyż są zupełnie różnymi ekspertyzami. Certyfikat, czy też świadectwo energetyczne to dokument, określający klasę energetyczną budynku i jego zapotrzebowanie na energię. Ustala koszty eksploatacji, lecz nie proponuje żadnych zmian modernizacyjnych, które mogłyby obniżyć wydatki na ogrzewanie. Ponadto świadectwo musi być odnawiane co 10 lat. Jednorazowy audyt energetyczny polega natomiast na kontroli funkcjonowania źródeł ciepła oraz instalacji grzewczych w określonym budynku. Na jego podstawie opracowywana jest metoda i konkretne rozwiązanie umożliwiające optymalizację kosztów eksploatacji i wydajności energetycznej.

Jakie elementy obejmuje audyt energetyczny?

Kompletna, odpowiednio przygotowana ekspertyza musi zawierać inwentaryzację systemu grzewczego, ocenę właściwości cieplnych budynku oraz jego charakterystykę energetyczną. Co więcej powinna również określać sposoby na jakie można przeprowadzić termomodernizację, oceniać opłacalność każdej z metod, a także wskazywać, które z nich są optymalne dla audytowanego obiektu.

Wejdź na stronę biura usług inżynierskich i zobacz co możesz osiągnąć wykonując Audyty energetyczne – Unicon

BRAK KOMENTARZY