Jeżeli odpowiednio dbamy o nasze laptopy, nawet po upływie 2-3 lat, są one na tyle wydajne, że umożliwiają nam sprawną pracę z systemem i różnymi programami. Elementem, który w mobilnym komputerze najbardziej odczuwa upływ czasu jest jego bateria. Niestety, z każdym miesiącem staje się ona coraz słabsza, tzn. coraz krócej jest w stanie utrzymać uruchomiony sprzęt bez podłączania go zasilaczem do gniazdka elektrycznego. W końcu akumulator zupełnie traci swoje zdolności magazynowania energii. Wówczas nie pozostaje już nic innego, jak odwiedzić dobry sklep internetowy z elektroniką typu www.sferis.pl i nabyć nową baterię.

Przyczyny starzenia się baterii w laptopach

Akumulatory w laptopach są zbudowane z chemicznych ogniw i układu elektronicznego, który nadzoruje ładowanie i rozładowanie, a także temperaturę pracy. Wymienia się trzy główne czynniki, które wykazują niekorzystny wpływ na właściwości przechowywania energii przez baterie laptopów. Pierwszym z nich jest czas. Chodzi o to, że parametry ogniw nie są stałe w czasie, a więc pojemność akumulatora zmniejsza się wraz z jego upływem. Żywotność baterii jest także zależna od temperatury. Optymalne warunki pracy dla ogniw to temperatura od 0 do 25 stopni Celsjusza. W końcu akumulatory zaprojektowane są na określoną liczbę cykli ładowania/rozładowania. Zazwyczaj 300-400 takich cykli powoduje spadek pojemności baterii aż o 50 procent.

Inwestycja w nową baterię

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, łatwo się domyślić, że nie warto kupować najtańszych z dostępnych na rynku zamienników oryginalnych baterii. Skoro fabryczny akumulator naszego laptopa mógł zaledwie po kilku latach użytkowania zupełnie się zepsuć, to co dopiero w przypadku akcesoriów z najniższej półki cenowej. A jak rozpoznać dobrej jakości baterię? Specjaliści ze sklepu Sferis podpowiadają, że przede wszystkim należy zwrócić uwagę na czas gwarancji oraz podstawowe parametry techniczne. Zdecydowanie najważniejsze jest napięcie zasilania, które powinno być zbliżone do oryginalnego modelu. Niezwykle istotna jest także pojemność, która nie może być mniejsza niż ta dotychczasowa. Jeżeli mamy taką możliwość warto wybrać się ze swoim komputerem mobilnym do sklepu stacjonarnego i sprawdzić, czy wybrany akumulator dokładnie się do niego wpasowuje.

BRAK KOMENTARZY