To może spotkać każdego z nas. Zapalenie zatok. Towarzyszy mu zawsze uczucie bólu głowy, trudności w opróżnianiu nosa, a także ogólne zmęczenie i zniechęcenie. Nieleczone zapalenie zatok może trwać długimi tygodniami, bardzo mocno utrudniając normalne funkcjonowanie. To jednak nie jedyna konsekwencja pozostawienia problemu samemu sobie. Kiedy zatoki są przez długi czas zatkane, może być problem z ich późniejszym wyleczeniem. Zalegająca w nich ropa może wówczas być usunięta wyłącznie mechanicznie, poprzez nakłuwanie.

Kiedy pojawia się zapalenie zatok?

Znając objawy zapalenia zatok, należy teraz dowiedzieć się, jak ta choroba może się u nas pojawić. Najprostszą sytuacją na nabawienie się zapalenia zatok jest niewyleczone przeziębienie, a także stosowanie nieadekwatnego ubioru do warunków pogodowych. Przewianie wiatrem podczas spacerów, mycia okien czy szybkiego wyjścia do skrzynki pocztowej to główne przyczyny powstającego zapalenia zatok.

Jak leczyć zapalenie zatok?

Zapalenie zatok jest możliwe do szybkiego wyleczenia, z użyciem odpowiednich środków. Działają one rozkurczająco na zatoki, pozwalając na uwolnienie zalegającej w niej ropy. Herbaty, inhalacje, a także leki przepisane przez lekarza, mogą w krótkim czasie przynieść oczekiwaną nam ulgę, a jednocześnie umożliwić normalne funkcjonowanie. Zapaleniu zatok nie zawsze musi towarzyszyć gorączka oraz inne objawy chorobowe, jednak bardzo często jest to z nimi powiązane. Aby nie dopuścić do powtarzania się zapalenia zatok, należy przestrzegać zasad należytego ubierania się, stosować ciepłą i oddychającą odzież, a przede wszystkim chronić szyję i głowę przed przewianiem i spoceniem. Zapalenie zatok bywa szczególnie bolesne u małych dzieci, u których może występować nawet trudność z oddychaniem. W takich przypadkach zaleca się bezwzględną i szybką wizytę u lekarza, który może zalecić odpowiednie dla malucha leki lub antybiotyki, jeśli zapaleniu towarzyszy inna choroba.

BRAK KOMENTARZY